Jednolity Plik Kontrolny (JPK) od 1 stycznia 2018 także dla mikroprzedsiębiorców.

JPK dla mikroprzedsiębiorców jest już obowiązkowy od 2018 roku.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Od 1 stycznia 2018 r. wszedł obowiązek dokumentowania ewidencji VAT dla  mikroprzedsiębiorców. Drogą elektroniczną, podobnie jak to czynią od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa, a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r., trzeba przesyłać pliki  JPK_VAT.

 JPK_VAT co to właściwie jest?

JPK_VAT to specjalnie sformatowany (format pliku publikuje MF na swoich stronach) i zatwierdzony zestaw informacji o zakupach i sprzedaży. Jest on generowany na podstawie ewidencji VAT za dany okres. Wysyłany jest jedynie w formie elektronicznej,  do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Obowiązek ten spoczywa również na podatnikach rozliczających się z Fiskusem kwartalnie. Nawet w takim przypadku istnieje obowiązek przesyłania miesięcznych raportów JPK.

Z powyższego wynika, że mikroprzedsiębiorcy którzy zostali objęci tym obowiązkiem, mieli czas do 25 lutego 2018 roku aby przekazać organom podatkowym swój pierwszy rejestr sprzedaży i zakupu VAT.

Aby to zrealizować wymagane jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania, które wygeneruje odpowiednie pliki JPK a następnie wyśle je na serwer.

Przekazując obsługę księgową swojej firmy do Biura Rachunkowego MIRAKO jesteście Państwo zwolnieni z tego obowiązku. Całą pracę wykonamy w Państwa imieniu. Zachęcamy do kontaktu.

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.